V tejto rubrike zanechali stopu sa budeme venovať známym aj menej známym osobnostiam, ktoré zanechali vo svete odkaz, či už väčší, alebo menší, pre ďalšie generácie. To že naša krajina patrí do Európskej únie vieme, ale poznáme jej zakladateľa Roberta Schumana?
Preto si v tomto článku ozrejmime základné fakty o mužovi, ktorý stál pri zrode Európskej únie. Štátnik Róbert Schuman, vzdelaním právnik a francúzsky minister zahraničných vecí v rokoch 1948 – 1962, sa považuje za jedného zo zakladateľov zjednotenej Európy. Róbert Schuman sa narodil v Luxembursku a v mladosti strávil istý čas vo francúzsko-nemeckom pohraničnom regióne. Napriek skúsenostiam z nacistického Nemecka, alebo práve na základe nich, prišiel k poznaniu, že len trvalé zmierenie s Nemeckom môže položiť základ zjednotenej Európy. V roku 1940 bol deportovaný do Nemecka. Po úteku o dva roky neskôr sa pripojil k francúzskemu hnutiu odporu. Napriek tomu necítil žiadnu nenávisť a po vojne sa stal ministrom zahraničných vecí.
…len trvalé zmierenie s Nemeckom môže položiť základ zjednotenej Európy.
V spolupráci s Jeanom Monnetom pripravil medzinárodne uznávaný Schumanov plán, ktorý zverejnil 9. mája 1950. Tento deň sa považuje za zrod Európskej únie. Navrhol spoločnú kontrolu výroby uhlia a ocele, najdôležitejších surovín pre zbrojársky priemysel. Základná myšlienka spočívala v tom, že ak niekto nemá kontrolu nad výrobou uhlia a ocele, nie je schopný viesť vojnu. Schuman informoval o pláne nemeckého kancelára Adenauera. Ten v ňom okamžite spoznal príležitosť pre mierovú Európu a schválil ho.
Navrhol spoločnú kontrolu výroby uhlia a ocele, najdôležitejších surovín pre zbrojársky priemysel.
Krátko potom zareagovali aj vlády Talianska, Belgicka, Luxemburska a Holandska. Šesť štátov podpísalo dohodu o Európskom spoločenstve uhlia a ocele v Paríži v apríli 1951. Európska únia takto vznikla ako mierová iniciatíva. Schuman podporoval aj vytvorenie spoločnej európskej obrannej politiky a v rokoch 1958 – 1960 bol predsedom Európskeho parlamentu.